Skip to content

Jakie są mity na temat seksu po porodzie?

Po porodzie wiele kobiet doświadcza zmiany w swoich zachowaniach seksualnych. Dla niektórych kobiet seks staje się bolesny lub trudny z powodu ran poporodowych i zmian hormonalnych. Należy jednak zaznaczyć, że zbliżenia nadal mogą zapewnić obojgu partnerom pełną satysfakcję. Należy jednak pamiętać, aby się z nimi nie spieszyć i dać swojemu organizmowi czas na regenerację oraz na zagojenie się ran poporodowych. Satysfakcja z seksu po porodzie może być jeszcze większa niż wcześniej, ponieważ powiększenie rodziny często zacieśnia więzi między partnerami i zbliża ich do siebie.

Warto też pamiętać, że zbyt wczesne uprawianie seksu może utrudniać gojenie się ran. Zdecydowanie nie należy podejmować współżycia w ciągu pierwszych 2 tygodni po porodzie.

– Rodzaj porodu – cesarskie cięcie czy poród naturalny? Im starsze są Twoje dzieci, tym dłużej będzie trwała rekonwalescencja Twojego organizmu po operacji.

– Jak dużo przytyłaś w czasie ciąży? Ważne jest, aby chudnąć stopniowo i nie obciążać niepotrzebnie organizmu w czasie rekonwalescencji.

– Wiek i ogólny stan zdrowia – Starsze mamy mają tendencję do szybszego gojenia się niż młodsze ze względu na większą elastyczność tkanki skórnej spowodowaną wieloletnią ekspozycją na słońce (i innymi czynnikami związanymi ze stylem życia).

Hamujący wpływ wysokiego poziomu prolaktyny na owulację określa się mianem naturalnej niepłodności laktacyjnej. Naturalna niepłodność laktacyjna może być skuteczną metodą antykoncepcyjną, ale tylko w określonych warunkach. Należą do nich: dziecko w wieku poniżej 6 miesięcy, wyłączne karmienie piersią oraz przerwy między karmieniami nie dłuższe niż 4 godziny w ciągu dnia i 6 godzin w nocy. Niemowlę nie może ssać smoczka.

Istnieje jednak wiele innych czynników, które decydują o tym, czy owulacja wystąpi, czy nie, np. uwarunkowania indywidualne. Dlatego zdaniem lekarzy karmienie piersią nie jest okresem, który chroni przed ciążą.

Owulacja po porodzie występuje zwykle przed pierwszą miesiączką. Czas owulacji jest trudny do przewidzenia, dlatego parom zaleca się stosowanie prezerwatywy i środka plemnikobójczego lub odpowiedniej antykoncepcji hormonalnej (bez estrogenów). O więcej szczegółów najlepiej zapytać swojego ginekologa.

To prawda, że dla wielu kobiet seks po porodzie nie jest do końca taki sam jak wcześniej. Zmniejszone libido, wyczerpanie fizyczne i psychiczne oraz ból mogą przyczynić się do braku zainteresowania stosunkiem.

Ale czy to oznacza, że kobiety powinny zrezygnować z seksu po porodzie? Absolutnie nie!!! Choć w pierwszych miesiącach po porodzie może nie znajdować się na szczycie listy priorytetów, to z pewnością jest to coś, o czym powinnaś pamiętać w miarę powrotu do zdrowia.

3 komentarze

 1. Robert
  26 lipca 2022 @ 16:00

  Wierzę, że seks jest formą sztuki, ale nie każdy widzi to w ten sposób. Niektórzy postrzegają go jako coś brudnego lub wstydliwego – coś, czego należy unikać za wszelką cenę! Ja jednak uważam, że nie ma nic złego w utrzymywaniu intymnych relacji z innymi ludźmi, dlatego też polecam stronę https://sexnatelefon.com.pl której usługi pozwalają na utrzymanie takich kontaktów.

 2. Halina
  26 lipca 2022 @ 16:02

  Chętnie podzielę się z Wami wiedzą. Powrót do aktywności może pomóc Ci odzyskać energię i pozwolić na nawiązanie więzi z dzieckiem w nowy sposób. Niektórzy eksperci zalecają nawet, aby pary angażowały się w regularne współżycie jako sposób na ponowne nawiązanie kontaktu i przywrócenie intymności.

 3. Kajetan
  26 lipca 2022 @ 16:16

  Ja natomiast myślę, że to nie są mity, ale prawda. Ten artykuł jest napisany zgodnie z faktami.

Dodaj komentarz