Skip to content

Kolejne oszustwa na OLX przez Whatsapp

Grupa oszustów wzięła na celownik użytkowników OLX w Rudzie Śląskiej. W ciągu ostatnich trzech dni udało im się oszukać cztery osoby, które podały dane swojego konta bankowego na fałszywej stronie płatności. Oszuści przesłali im link do strony, która miała rzekomo służyć do zapłaty za przedmiot wystawiony na OLX. Po kliknięciu w link i wykonaniu wszystkich poleceń oszustów ofiary straciły łącznie 4500 zł (polska waluta).

Policja apeluje o ostrożność podczas finalizowania transakcji internetowych i prosi mieszkańców Rudy Śląskiej o zgłaszanie wszelkich podejrzanych działań, jakie zauważą podczas korzystania z takich portali jak OLX.

OLX kontakt został powiadomiony o cyberprzestępstwie, w którym cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedawcami za pośrednictwem komunikatora WhatsApp i wysyłają sprzedawcy link do strony udającej witrynę OLX, na której można sfinalizować transakcję.

Oszuści zachęcają do podania danych karty w fałszywym panelu, rzekomo po to, aby otrzymać pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

Podjęte zostały działania, aby ograniczyć to oszustwo, ale apelujemy, aby nie reagować na żadne podejrzane wiadomości lub linki.

Przestępcy wykorzystują OLX do wyłudzania pieniędzy od ludzi.

Na platformie tej przestępcy sprzedają ubrania i akcesoria. Zainteresowana” osoba kontaktuje się ze sprzedającym przez WhatsApp. Odbywa się normalna w takich sytuacjach rozmowa, w której pyta się o szczegóły towaru, negocjuje cenę. Na koniec “zainteresowany” wysyła link rzekomo prowadzący do strony, na której można dokonać płatności. Jeśli wypełnisz odpowiednie pola, tracisz kontrolę nad swoim kontem bankowym – przejmuje je grupa przestępcza. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku trzech ofiar w ciągu trzech dni. Niestety, na koniec transakcji, zamiast zarobić, stracili ze swoich kont 1200-1300 zł.

3 komentarze

 1. Roman
  20 czerwca 2022 @ 16:09

  Niedawno padłem ofiarą oszustwa, gdy kupiłem używany smartfon na OLX. Był on opisany jako “w dobrym stanie” i był używany przez około 2 miesiące. Sprzedawca wyglądał na legalnego, miał zdjęcia telefonu w ręku, paragon od poprzedniego właściciela i numer kontaktowy.

  Nie jestem pewien, co się stało, ale po zakupie telefonu zorientowałem się, że nie jest on w dobrym stanie i że występują problemy z ekranem i aparatem. Kiedy skontaktowałem się ze sprzedającym, aby powiedzieć mu o tym problemie, powiedział mi, że będzie odpowiedzialny za wymianę tylko jednej części telefonu (ekranu). Powiedział, że wymieni go w ciągu 7 dni.

  Po upływie 6 dni skontaktowałem się z nim ponownie, aby zapytać, czy dokonał wymiany. Odpisał, że nie może wymienić ekranu, ponieważ nigdzie w Polsce nie ma dostępnych części. Po kolejnych dwóch dniach bez kontaktu z jego strony, postanowiłem zgłosić ten incydent na policję (która nawet nie wiedziała, ile telefonów zostało sprzedanych na OLX).

 2. Julia
  20 czerwca 2022 @ 16:10

  Wystawiłem przedmiot na allegro i wczoraj próbowano mnie oszukać w ten sposób, zadzwoniła do mnie dziewczyna ze zdjęciem profilowym, która powiedziała, że wszystko jest w porządku, ale chce wysłać go kurierem inpost, wysłała dziwny link, w którym nie było żadnych dalszych informacji o linku ani nic o moim przedmiocie.

  Po prostu zignorowałam to, ale myślę, że każdy powinien być tego świadomy.

 3. Krystian
  20 czerwca 2022 @ 16:13

  Współczuję Wam, ale jest to dla mnie ostrzeżenie, aby być świadomym i nie paść ofiarą oszustwa.

  Wiem, że może być trudno odróżnić oszustwo od czegoś legalnego, zwłaszcza gdy tak bardzo staracie się uzyskać pomoc.

Dodaj komentarz