Skip to content

Pierwsze taksówki, kiedy pojawiły się w Radomiu?

Taksówki to popularna i wygodna forma transportu, która istnieje od wieków. Pierwsze taksówki powstały w starożytnym Rzymie, gdzie do przewozu pasażerów po mieście używano rydwanów. W Europie pierwsze taksówki pojawiły się w XVII wieku jako powozy konne, które zapewniały transport publiczny. W XIX wieku firmy taksówkarskie zaczęły używać kabrioletów – dwukołowych i jednokonnych powozów – do świadczenia usług transportowych.

Taxi stały się popularne dopiero na początku XX wieku, kiedy wprowadzono samochody jako sposób na przewożenie klientów po mieście. Obecnie taksówki są dostępne na całym świecie, zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach.

Za pierwsze taksówki można uznać starożytne rydwany, które za opłatą woziły klientów po rzymskich drogach. W Europie za prototypy dorożek można uznać licencjonowane pojazdy z XVII wieku, które usprawniły transport publiczny. W XIX wieku przewoźnicy przesiedli się do kabrioletów – dwukołowych i jednokonnych powozów. To właśnie od tych pojazdów pochodzi określenie kabina. Samochody świadczące usługi transportowe stały się popularne w wielu krajach dopiero na początku XX wieku. W 1891 r. Wilhelm Bruhn wynalazł pierwszy taksometr, który rejestrował przejechaną odległość i umożliwiał pobieranie opłat za przejazd. W 1907 r. wszystkie londyńskie taksówki zostały wyposażone w licznik niemieckiego wynalazcy. Od momentu wynalezienia tego urządzenia wzrósł popyt na usługi taksówkarskie.

Pierwszy taksometr został zainstalowany w nowojorskiej taksówce przez Johna Hertza w 1907 r., ale nie był powszechnie stosowany aż do 1910 r., kiedy to opatentował go (nazwa firmy Hertz). Pierwsza firma taksówkarska została założona w Nowym Jorku przez Harry’ego Nilesa w 1907 r: Yellow Cab Company (później zmieniono jej nazwę na Yellow Cab Corporation). Większość firm oferuje obecnie systemy rezerwacji online, w których klienci mogą rezerwować przejazdy z wyprzedzeniem lub po prostu dzwonić do nich na telefon.

Pierwsze w Polsce samochody, które oferowały płatne przejazdy, pojawiły się w stolicy na początku XX wieku. Nie cieszyły się one popularnością, a firma, która wypuściła pierwsze dorożki, zbankrutowała. W latach 20. na warszawskich ulicach można było spotkać wiele dorożek. Aż do kryzysu w 1929 roku. Wtedy to większość dorożkarzy zrezygnowała z zawodu.

W 1951 roku w Warszawie pojawiły się radzieckie samochody GAZ Pobieda oznaczone na bokach wzorem szachownicy. W Radomiu pierwsze samochody świadczące usługi dorożkarskie, ozdobione szachownicami i herbami miast, pojawiły się w 1961 roku. Na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji samochody marki Warszawa zapewniały odpłatny transport mieszkańcom i przyjezdnym. Usługi Taxi w Radomiu stały się tak popularne, że przedsiębiorstwo za zgodą władz miasta zwiększyło przydział z 9 do 16 samochodów.

5 komentarzy

 1. Jacek
  16 maja 2022 @ 16:38

  Bardzo się cieszę, że taksówkarze nadal istnieją. Po raz pierwszy pojawiły się one na początku XX wieku w okolicach stolicy.

  W tym czasie powszechne było podróżowanie dorożkami. Oznaczało to, że jedna osoba mogła za opłatą przewozić inną osobę lub grupę osób z miejsca na miejsce. Powozy te nazywano “hackami”. Ciągnęły je konie, a czasem nawet muły! (Z jakiegoś powodu muły wolały ciągnąć ludzi po mieście). Pierwsze dorożki były w zasadzie dorożkami z kołami zamiast nóg.

 2. Daniel
  16 maja 2022 @ 16:39

  Teraz mamy wiele możliwości podróżowania samochodem i jest to dla nas bardzo wygodne, ponieważ zajmuje mniej czasu niż jazda własnym samochodem lub korzystanie z transportu publicznego. Kierowca będzie czekał na Ciebie na lotnisku lub dworcu kolejowym i zabierze Cię do celu.

 3. Jan
  16 maja 2022 @ 16:40

  Muszę przyznać, że kiedy po raz pierwszy usłyszałem o taksówkach, byłem zdezorientowany. Jaka jest różnica między taksówką a autobusem? Kto je prowadzi? Jak to działa? Okazuje się, że taksówki to tak naprawdę samochody, które za pieniądze zawożą Cię w różne miejsca. Może je wynająć każdy, kto chce gdzieś pojechać, ale zazwyczaj trzeba uiścić opłatę za przejazd (podobnie jak w przypadku autobusów).

 4. Wiktor
  16 maja 2022 @ 16:43

  Jednym z głównych powodów ich popularności jest to, że są łatwe w użyciu – po prostu wsiadasz, mówisz kierowcy, dokąd chcesz jechać, i cieszysz się jazdą. Nie musisz się martwić o zgubienie się lub czekanie na autobus: taksówkarze są ekspertami w znajdowaniu adresów i wysadzaniu pasażerów w krótkim czasie.

 5. Ewa
  16 maja 2022 @ 16:44

  Uwielbiam jeździć taksówkami, ponieważ dowożą mnie wszędzie, gdzie chcę, a podczas podróży mogę wygodnie usiąść. Podoba mi się też to, że są zawsze czyste i ładnie pachną.

  Uważam, że taksówkarze to jedni z najmilszych ludzi, jakich kiedykolwiek spotkałam. Zawsze się do mnie uśmiechają, gdy widzę, że czekam na zewnątrz, aby odebrać mnie ze szkoły lub pracy. Pomogli mi nawet zanieść zakupy do domu, gdy nie miałam wystarczająco dużo rąk, bo trzymałam duże pudło!

Dodaj komentarz