Skip to content

Rekord Guinnessa w Gdańsku

Spis treści

28 czerwca 2022 roku, w Światowym Dniu Bursztynu, w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie ustanowiono drugi Gdański Rekord Guinnessa. W zbiorach muzeum znajduje się największa bryła bursztynu na świecie.

Muzeum zbiera bursztyn już od ponad 50 lat, ale tegoroczna kolekcja była wyjątkowa, ponieważ zawierała okazy z całej Europy, a nawet z części Azji i Afryki.

Urząd Miasta Gdańsk popiera akcję i wspomoże muzeum, aby kontynuowało swoją tradycję wystawiania tych niezwykłych okazów natury.

Kawałek bursztynu, który na co dzień eksponowany jest za wejściem do Muzeum Bursztynu, został wyjęty z gabloty, aby go zważyć i zmierzyć. Waga wyprodukowana przez firmę Axis, producenta wag jubilerskich z Gdańska, wskazała 68,2 kilograma! To o prawie 18 kilogramów więcej niż poprzedni rekordzista, również bursztyn z Sumatry, który ważył 50,4 kilograma.

Największa bryła bursztynu na świecie pochodzi z kopalni węgla brunatnego z Sumatry. Została zakupiona do kolekcji Muzeum Bursztynu w Gdańsku w 2021 r. ze środków budżetu państwa w ramach projektu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Bursztyn indonezyjski, w tym bursztyn sumatrzański, występuje w Azji Południowo-Wschodniej w Indonezji i Malezji. Powstał 20-23 mln lat temu. Jego złoża zostały odkryte w 1991 roku. Jest jednym z nielicznych bursztynów występujących w złożach pierwotnych, w pokładach węgla. Powstał z żywic produkowanych przez drzewa liściaste, które nadal rosną w lasach równikowych w Azji.

Indonezja ma długą historię wydobywania kamieni szlachetnych, w tym złota i diamentów. W 1991 r. górnicy odkryli złoże bursztynu, które było tak duże, że trzeba je było wydobywać za pomocą buldożerów.

Największy kawałek bursztynu na świecie waży 68,2 kg, ma 74 cm długości, 57 cm szerokości i 42 cm wysokości. Znaleziono go w kopalni węgla brunatnego w pobliżu miasta Gunung Tua na północnej Sumatrze.

Bryła jest zbudowana z ciemnobrązowej, nieprzezroczystej żywicy i ma żółte, przezroczyste fragmenty. W świetle ultrafioletowym ma niebiesko-fioletową poświatę, a po podgrzaniu wydziela zapach charakterystyczny dla żywic i jest lepka.

Bryła została zakupiona do Muzeum Gdańska, do zbiorów Muzeum Bursztynu, dzięki dotacji z budżetu państwa w ramach programu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Kwota zakupu przekroczyła 140 tys. zł, z czego 112 tys. zł pochodziło z dotacji celowej z NIMOZ.

3 komentarze

  1. Karol
    29 czerwca 2022 @ 14:14

    Jestem dumny, że mogę być częścią zespołu, który ustanawia rekord Guinnessa w moim mieście. Ciągle słyszy się o takich wyczynach, ale nigdy nie można się spodziewać, że stanie się to na w Gdańsku.

  2. Grześ
    29 czerwca 2022 @ 14:16

    To dumny moment dla nas wszystkich, którzy mieszkamy w Gdańsku, i nie możemy się doczekać, by zobaczyć, jakie jeszcze rekordy uda nam się pobić!

    Mamy nadzieję, że możesz zrobić wszystko, aby ustanowić nowy rekord Guinessa w innej dziedzinie.

  3. Bogdan
    29 czerwca 2022 @ 14:18

    Bijemy rekord świata w największej liczbie dobrze bawiących się ludzi, a dokonamy tego w mieście, które w ostatnich latach było na wyczerpaniu.

    Jestem pewien, że dokonamy tego w innowacyjnej dziedzinie.

Dodaj komentarz